مصرف آب در شیرآلات

( )

شیرآلات ساختمانی همواره یکی از اجزای اصلی یک ساختمان به شمار می‌روند. مصرف آب در شیرآلات نیز موضوع بسیار مهمی تلقی می‌شود. در این مطلب سعی شده است که به عوامل موثر در مصرف آب پرداخته شود. ازجمله عوامل مهم در مصرف آب در شیرآلات ساختمانی نوع شیرآلات، الگوی مصرف، تنوع شیرآلات، و یا دسترسی و عوامل مربوط به ساختمان به شمار می‌روند.

مصرف آب در شیرآلات تا حد زیادی به نوع شیرآلات به کار رفته در ساختمان بستگی دارد. با توجه به اینکه به طور کلی شیرآلات به دو دسته ی شیر آلات واشر دار و شیرآلات بدون واشر تقسيم می‌شوند می‌توان گفت که الگوی مصرف آب به همراه نوع شیرآلات برآیند میزان مصرف آب را مشخص می‌کنند.


مصرف آب در شیرآلات

الگوی مصرف آب و مصرف آب در شیرآلات

البته باید قبل از بررسی مزایای استفاده از شیرآلات مرغوب به الگوی مصرف آب اشاره کنيم. همواره یکی از عوامل تاثیر گذار در مصرف آب فرهنگ مصرف آب است. این مورد به تنهایی نقش به سزایی در مصرف  آب دارد. حال با توجه به اینکه این متن در جهت بررسی موارد مختلف پیرامون مصرف آب در شیرآلات نوشته شده است، در ادامه به معرفی و بررسی انواع شیرآلات و تاثیر آنها در مصرف آب می‌پردازیم.

شیرآلات واشر دار

شیرآلات واشر دار یکی از انواع شیرآلات هستند. می‌توان شیرآلات را به دو دسته کلی تقسيم بندی کرد. شیرآلات واشر دار اولین دسته میباشد. شیرآلات واشر دار از قدمت بیشتری نسبت به شیرآلات بدون واشر برخودار هستند. اینگونه شیرآلات از جهات مختلفی ممکن است باعث کنترل مصرف آب و یا هدر رفت آن باشند. از آنجایی که شیرآلات واشر دار از نظر تعمیرات نیازمند تخصص بالایی برای تعمیر نیستند به راحتی قابل تعمیر بوده و در صورت خرابی می‌توان جلوی هدر رفت آب را گرفت. همچنین در دسترس بودن اینگونه شیرآلات به دلیل فراوانی محصولات نیز ویژگی مثبتی قلمداد می‌شود به طوری که قطعات لازم جهت تعمیر و تعویض به راحتی قابل تهیه است.

معایب استفاده از شیرآلات واشر دار در مصرف آب

استفاده از شیرآلات واشر دار علاوه بر مزایایی که می‌تواند به همراه داشته باشد معایبی نیز به همراه دارد. از جمله این موارد می‌توان به هدررفت بیشتر آب در اینگونه شیرآلات اشاره کرد. همچنین احتمال خرابی و فرسایش در شیرآلات واشر دار بیشتر از شیرآلات بدون واشر میباشد. وجود خرابی و فرسایش علاوه بر عوامل اقتصادی که به خودی خود نکته قابل توجهی میباشد، در بسیاری از موارد باعث نشت آب و افزایش مصرف آب می‌شود. در بسیاری از موارد تاخیر در تعمیر خرابی باعث هدر رفت حجم قابل توجهی از آب می‌شود. شیرآلات واشر دار به این دلیل بیشتر در معرض خرابی هستند که قطعات پلاستیکی نسبت به شیرآلات بدون واشر و قطعات پلاستیکی بیشتر در معرض فرسایش قرار می‌گیرند و نیاز به تعمیر و نگهداری بيشتری دارند.

شیرآلات بدون واشر و مصرف آب

شیرآلات بدون واشر نیز یکی از انواع پرکاربرد شیرآلات ساختمانی می‌باشند. اینگونه شیرآلات دارای برتری هایی در زمینه کاربری آسان و مصرف آب هستند. با توجه به فناوری استفاده شده در شیرآلات بدون واشر، اینگونه شیرآلات در صورت خرابی معمولا نیازمند سرویس و تعمیر توسط فرد متخصص می‌باشند. هرچند دسترسی مشکل تر به قطعات و تعمیر و نگهداری و هزینه ی بالاتر نسبت به شیرآلات واشر دار از نکات منفی شیرآلات بدون واشر به حساب می‌آیند اما اینگونه شیرآلات مزیت های خاص به خود را دارند.

شیرآلات بدون واشر معمولا کمتر دچار خرابی شده و به طور کلی به دلیل مقاومت طولانی مدت در برابر فرسایش گزینه مناسبی جهت جلوگیری از هدر رفت آب به شمار می‌رود.


بررسی بازده اقتصادی و مصرف آب در شیرآلات

بررسی بازده اقتصادی و مصرف آب در شیرآلات

هزینه تعمیرات در شیرآلات واشر دار به دلیل فرسایش سریع بالا میباشد و این مورد در شیرآلات بدون واشر به حداقل می‌رسد که به خودی خود به دلیل صرفه اقتصادی انتخاب هوشمندانه ای محسوب می‌شود همچنین با توجه به اینکه در مصرف آب نیز به صورت بهینه عمل میکند برای کنترل مصرف آب نیز گزینه ی مناسبی می‌باشد.

در نتیجه به طور کلی استفاده از شیرآلات بدون واشر می‌تواند علاوه بر کنترل مصرف آب در جهت کاهش هزینه های اقتصادی نيز مفید باشد.

تاثیر نوع شیرآلات روکار و توکار در مصرف آب

مصرف آب در شیرآلات ساختمانی علاوه بر مواردی مثل نوع شیرآلات بکار رفته، به عوامل دیگری نیز بستگی دارد. نحوه بکارگیری شیرآلات به شکل روکار و یا توکار در ساختمان نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. کاربری با سهولت بالا همواره کاهش مصرف آب را به دنبال دارد.

استفاده درست از امکانات روکار و یا توکار در ساختمان نقش بسزایی در مصرف آب در شیرآلات دارد و می‌توان گفت با توجه به اهميت کاربری ساده، استفاده از فناوری مناسب در مکان مناسب بی شک در برآیند مصرف آب تاثیر مستقیمی میگذارد.

همچنین استفاده از شیرآلات ساختمانی به صورت توکار در صورت نیاز می‌تواند باعث جلوگیری از برخی از عوامل منجر به خرابی و آسیب فیزیکی به مغزی بکار رفته در بدنه اصلی بشود و به اینصورت امکان ایجاد مشکلات نشت آب کاهش می‌یابد و به حداقل می‌رسد. در نتیجه یکی دیگر از روش های کاهش و کنترل مصرف آب در شیرآلات استفاده درست از شیرآلات توکار و روکار می‌باشد.


مصرف آب در انواع مختلف شیرآلات

مصرف آب در انواع مختلف شیرآلات

با توجه به اینکه این مطلب در مورد مصرف آب در شیرآلات ساختمانی نوشته شده است قطعا اشاره به انواع مختلف شیرآلات نیز موضوعی حائز اهمیت است. شیرآلات متنوعی در طرح های مختلف موجود میباشد. هریک از انواع شیرآلات مزیت مربوط به ساختمان خود را دارند.

با نو سازی شیرآلات قدیمی دستگیره ای و تبدیل آنها به شیرآلات نسل جدید می‌توان گام بلندی در جهت کاهش مصرف آب برداشت که در ادامه به معرفی تعدادی از این قبیل شیرآلات و مزیت های آنها می‌پردازیم.


مصرف آب در شیرآلات اهرمی

مصرف آب در شیرآلات اهرمی

شیرآلات اهرمی یکی از انواع شیرآلات هستند که سهولت استفاده از آنها بهترین ویژگی آنها میباشد. در شیرآلات اهرمی می‌توان به راحتی با چرخاندن دسته به اطراف دمای آب را کنترل کرد. به طوری که با چرخاندن به سمت راست دمای آب سرد تر و با چرخاندن به سمت چپ دمای آب گرم‌تر می‌شود. همچنین فشار آب در شیرآلات اهرمی به راحتی قابل کنترل است. برای کنترل فشار آب می‌توان به راحتی اهرم را به سمت بالا و یا پایین حرکت داد. با توجه به سهولت استفاده از شیرآلات اهرمی، اینگونه شیرآلات نسبت به شیرآلات ساختمانی کلاسیک یا همان دستگیره ای یا پیچی، کاربری بسیار آسانی دارند. لذا با توجه به سهولت استفاده از شیرآلات اهرمی، هدر رفت آب به حداقل می‌رسد و زمانی که صرف تنظیم کردن دمای آب توسط شیرآلات کلاسیک میشد در استفاده از شیرآلات اهرمی به حداقل می‌رسد.

شیرآلات چشمی و مصرف آب

شیرالات چشمی نوعی دیگر از شیرآلات هستند که توسط چشم الکترونیکی کنترل می‌شوند. همچنین امکان استفاده در صورت قطعی برق وجود دارد چرا که شیرآلات چشمی از باتری هم پشتیبانی می‌کنند. کار با سنسور حساس به حرکت در این محصول بسیار ساده است. برای دسترسی به آب در شیرآلات چشمی تنها باید دست را در مقابل سنسور نگه دارید. همچنین به دليل عدم نیاز به تماس مستقیم، شیرآلات چشمی برای اماکن عمومی و غیره بهترین گزینه هستند چراکه رعايت بهداشت در اینگونه شیرآلات بسیار بالاست.
در مورد مصرف آب در شیرآلات چشمی می‌توان گفت، اینگونه شیرآلات یکی از کم مصرف ترین شیرآلات به شمار می‌روند.


مصرف آب در شیرآلات دیجیتالی و لمسی

شیرآلات دیجیتالی

مصرف آب در شیرآلات دیجیتالی از جهت خاصی بسیار هوشمندانه است. صفحه ای دیجیتالی بر روی اینگونه شیرآلات طراحی شده که توسط آن می‌توان دمای آب و فشار آن را کنترل نمود. این ویژگی باعث شده است که از هدر رفت آب تا حد زیادی جلوگیری شود. با توجه به این نکته که در گذشته وقت زیادی صرف تنظیم کردن دمای آب توسط سایر شیرآلات میشد.

مصرف آب در شیرآلات لمسی

شیرآلات لمسی نیز یکی از انواع شیرآلات می‌باشند. مزیت های مختلفی در شیرآلات لمسی وجود دارد اما مهم ترین آنها سهولت در دسترسی به آب تنها از طريق لمس کردن بدنه میباشد. تصور کنید شما خواهان دسترسی به آب هستید اما دستان خود را آلوده و یا آغشته می‌یابید و به دنبال راهی برای دسترسی به آب بدون تماس کف دستان هستید، اینجاست که برتری استفاده از شیرآلات لمسی نمایان می‌شود. به طوری که تنها با لمس بدنه شیر با ساعد دست که آلوده نیست می‌توانید به آب دسترسی داشته باشید. همچنین معمولا یک دسته اهرمی برای کنترل آب به صورت دستی نیز در کنار شیرآلات لمسی نصب میشود تا در صورت تمایل برای دسترسی به آب از اهرم استفاده کنید.

به طور کلی استفاده از شیرآلات لمسی نیز می‌تواند مزایایی برای مصرف آب داشته باشد و به مصرف بهینه آب کمک کند.


تاثیر استفاده از شیرآلات مناسب در مصرف آب

تاثیر استفاده از شیرآلات مناسب در مصرف آب

همانطور که در بالا بررسی کردیم، مصرف آب در شیرآلات ساختمانی تا حد زیادی به نوع شیرآلات بستگی دارد. انتخاب شیرآلات با توجه به مکان مورد استفاده ممکن است متفاوت باشد. مانند آشپزخانه، سرویس بهداشتی، و یا مکان های عمومی سطح شهر.

کاهش مصرف آب و یا به بیان دیگر مصرف بهینه آب به خودی خود باعث کاهش هزینه ها می‌شود. در نتیجه انتخاب شیرآلات مناسب در کاهش هزینه ها تاثیر گذار است. همچنین استفاده از شیرآلات بروز و بهینه کمک شایانی به حفظ منابع آب می‌کند که امری قابل ستایش میباشد.


پاسخگوی آنلاین
پاسخگوی آنلاین
پاسخگوی واتربازار

سلام 🌸 برای مشاوره و دریافت لیست قیمت در خدمت شما هستیم.

از صحبت با شما خوشحال خواهیم شد.

09108530045 ارسال پیام در واتساپ ارسال پیام در واتساپ